بلاگ

DssAppliedAI
انتخاب بازه زمان انتشار

Moving site to a new host blog test

Listen, it is very hard to move a site with lots of challenges to a new host.

certification
This is an image

گوگل با کمک هوش مصنوعی 24 زبان دیگر را به مترجم خود اضافه کرد

Google Translate سال هاست که به غلبه بر موانع زبانی و ایجاد ارتباط بین جوامع در سراسر جهان کمک می کند. به ویژه کسانی که زبانشان در بیشتر فناوری‌ها ارائه نمی شود. گوگل با کمک هوش مصنوعی توانست امروز 24 زبان را به مترجم اضافه کند که اکنون در مجموع از 133 زبان مورد استفاده در سراسر جهان پشتیبانی می‌کند.
بیش از 300 میلیون نفر به این زبان‌های تازه اضافه شده صحبت می‌کنند – به عنوان مثال، میزو، که توسط حدود 800000 نفر در شمال شرق هند صحبت می‌شود، و لینگالا، که بیش از 45 میلیون نفر در سراسر آفریقای مرکزی به آن صحبت می‌کنند. به عنوان بخشی از این به روز رسانی، زبان های بومی آمریکا (کچوا، گوارانی، و آیمارا) و یک گویش انگلیسی (سیرا لئون کرئو) نیز برای اولین بار به ترجمه اضافه شده است.

یادگیری بدون نمونه

این همچنین یک نقطه عطف فنی برای Google Translate است. اینها اولین زبان‌هایی هستند که با ترجمه ماشینی صفر شات اضافه شده‌اند، که در آن یک مدل یادگیری ماشینی فقط متن تک‌زبانه را می‌بیند – به این معنی که یاد می‌گیرد بدون دیدن نمونه، به زبان دیگری ترجمه کند. اگرچه این فناوری چشمگیر است، اما کامل نیست. و ما به بهبود این مدل‌ها ادامه می‌دهیم تا همان تجربه‌ای را که برای مثال با ترجمه اسپانیایی یا آلمانی به آن عادت کرده‌اید، ارائه دهیم. اگر می خواهید جزئیات فنی را بررسی کنید، پست وبلاگ و مقاله تحقیقاتی هوش مصنوعی گوگل را بررسی کنید.

هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی شبیه‌سازی هوش انسانی توسط ماشین‌ها به‌ویژه سیستم‌های کامپیوتری است. چیزی که شما در قالب ربات‌های انسان‌نما در فیلم‌ها مشاهده کرده‌اید. هوش مصنوعی حتی ممکن است در هر کار، مانند بازی شطرنج یا حل معادلات، از انسان‌ها بهتر عمل کند. برای مثال دستگاه‌های دارای قابلیت تشخیص چهره، ماشین‌های بدون سرنشین هر دو دارای هوش مصنوعی هستند.

هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

هوش مصنوعی به سخت‌افزار و نرم‌افزار تخصصی برای نوشتن و آموزش الگوریتم‌های یادگیری ماشین نیاز دارد. هیچ زبان برنامه‌نویسی مترادف باهوش مصنوعی نیست، اما تعداد کمی از جمله پایتون، R و جاوا برای انجام  آن رایج هستند.

سیستم‌های هوش مصنوعی نیاز به مقادیر زیادی از داده‌های آموزشی دارد. این سیستم‌ها با آنالیز این داده‌ها ایجاد الگوهایی می‌کنند که توسط آنها موقعیت‌های مختلف را پیش‌بینی و حل می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، یک ربات چت از نمونه‌هایی از چت‌های متنی تغذیه می‌شود، و یاد می‌گیرد که تبادلات واقعی با افراد ایجاد کند.

بنابراین، برنامه‌نویس هوش مصنوعی باید ابتدا بر به‌دست‌آوردن داده‌ها تمرکز کند سپس الگوریتمی برای چگونگی تبدیل داده‌ها به اطلاعات ایجاد کند. برنامه‌نویسی هوش مصنوعی بر سه مهارت شناختی تمرکز دارد: یادگیری، استدلال و اصلاح خود.

  • فرآیندهای یادگیری: این جنبه از برنامه نویسی هوش مصنوعی بر به دست آوردن داده ها و ایجاد قوانینی برای چگونگی تبدیل داده ها به اطلاعات عملی متمرکز است. قوانین، که الگوریتم نامیده می شوند، دستورالعمل های گام به گامی را برای دستگاه های محاسباتی در جهت چگونگی انجام یک کار خاص محیا می کنند.
  • فرایندهای استدلال: این جنبه از برنامه‌نویسی هوش مصنوعی بر انتخاب الگوریتم مناسب برای رسیدن به نتیجه دلخواه متمرکز است.
  • فرایندهای خود اصلاحی: این جنبه از برنامه‌نویسی هوش مصنوعی برای تنظیم مداوم الگوریتم‌ها و اطمینان از ارائه دقیق‌ترین نتایج ممکن طراحی شده است.
هوش مصنوعی

تاثیرات هوش مصنوعی بر زندگی در آینده

با گسترش هوش مصنوعی، نحوه کار، تعامل کسب‌وکار‌ها با فرآیندها، محصولات، کارمندان و مشتریان دچار تغییر شده است. شرکت‌ها به سمت دیجیتالی‌سازی همه بخش‌هایشان می‌روند. طبق پیش‌بینی گارتنر، درآمد بازار جهانی نرم‌افزار‌های مبتنی بر هوش مصنوعی امسال به ۶۲ میلیارد دلار می‌رسد. این رقم نسبت به پارسال بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش information-age، سازمان‌ها و شرکت‌ها از مدت‌ها پیش استقرار هوش مصنوعی را به عنوان بخشی از استراتژی تجاری خود شروع کرده اند. از اجرای فرآیند تلفیق بخش‌ها با هوش مصنوعی در شرکت‌ها می‌توان به اتوماسیون‌های هوشمند اشاره کرد. به گفته اریک تایری رئیس بخش تحقیقات و هوش مصنوعی Blue Prism، از کاهش زمان انتظار مشتری برای دریافت خدمات مالی گرفته تا بهبود خدمات مراقبت از بیماران همگی از تاثیرات هوش مصنوعی بر زندگی نسل بعدی بشر هستند.

با استفاده از فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای بهبود فرآیند‌ها و ایجاد تحول در سازمان‌ها، مشتریان نسبت به وظایف اداری اولویت بالاتری دارند. برای مثال اجرای اتوماسیون هوشمند در شرکت ها، نحوه نگاه کسب‌وکار‌ها به نیروی کار و روش‌های کار را دستخوش تغییر کرده است. تولید ربات‌های دیجیتال یکی دیگر از کاربرد‌های هوش مصنوعی برای راحت‌تر کردن فعالیت‌های سازمان‌ها و ادارات هستند.

کاربرد شبکه‌های خودمختار مبتنی بر هوش مصنوعی

تاکید به تغییر سرمایه انسانی و رفتن به سمت فعالیت‌های درآمدزا یا مشتری محور منجر به افزایش ظرفیت و چابکی و مقیاس پذیری منابع کل سازمان می‌شود. هوش مصنوعی با جایگزینی شبکه‌های محدودکننده و مستعد خطا و رهایی از تیم‌های فناوری اطلاعات با داشتن وظایفی از جمله پیدا کردن و رفع مشکلات به جای توانمندسازی افراد و ارتباطات بر بهبود کیفیت کسب‌وکار‌ها تاثیر گذاشته است. برای نمونه شبکه‌های خودمختار مبتنی بر هوش مصنوعی بدون دخالت انسان‌ها هدایت می‌شوند.

این قابلیت در مؤسسات ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی منجر به اتصال یک هلی‌کوپتر مدیواک به پزشکان روی سکوی هلی‌پاد می‌شود. همچنین بر روی پمپ‌های IV برای زنده نگه داشتن بیماران نظارت می‌کنند. از دیگر کاربرد‌های شبکه‌های خودمختار می‌توان به شخصی و سفارشی‌سازی کلاس‌های مدارس و نظارت بر حضور و غیاب دانش آموزان اشاره کرد. به گفته مدیرعامل و موسس Zowie، با ورود به عصر متاورس، تنها به نقاط داده دسترسی خواهیم داشت. به عنوان مثال، قفسه‌های یک سوپرمارکت در دنیای متاورس برای هر فرد به طور خاص چیده می‌شوند.

هوش مصنوعی در صنعت

به گفته الکس هاسلی مدیر عامل و بنیانگذار سلدون، بالاترین پتانسیل تحول‌آفرین هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی نهفته است. در حال حاضر نرخ پذیرش تغییر در این صنعت ۳۶ درصد است. همچنین صنایعی مانند ساخت و ساز و لجستیک از مدل‌های ML برای بهینه سازی خدمات خود استفاده می‌کنند. در صنعت ساخت و ساز از ML برای افزایش دقت برآورد‌ها هنگام برنامه ریزی پروژه ها، بهبود ایمنی کارگران و شناسایی خطرات بالقوه محل برای جلوگیری از حوادث استفاده می‌شود. دسترس پذیری هوش مصنوعی در آینده به دلیل ورود فناوری‌هایی مانند بازار‌های هوش مصنوعی، کیت‌های سازنده/معلم هوش مصنوعی و پلت‌فرم‌های هوش مصنوعی با کد/بدون کد بیشتر می‌شود.

رهبران چهارمین انقلاب صنعتی

طبق آمار، پارسال از هر سه شرکت، یک شرکت از هوش مصنوعی استفاده کرده است.‌ می‌توان از اینترنت اشیا (IoT) و هوش مصنوعی برای پیش‌بینی و جلوگیری از خرابی ماشین‌های صنعتی و بهبود عملکرد ماشین از طریق تجزیه و تحلیل استفاده کرد. به گفته سار یوسکوویتز مدیر عامل Augury، هوش مصنوعی در کنار فناوری‌هایی مانند اتوماسیون هوشمند و اینترنت اشیا از رهبران چهارمین انقلاب صنعتی هستند. سنسور‌های تعبیه شده در دستگاه‌ها و ابزار آلات صنعتی، لرزش، دما و داده‌های مغناطیسی را ضبط می‌کنند.

برای ارتباط با ما و ارسال درخواست ابتدا با استفاده از دکمه زیر در سایت ثبت نام کنید

ورود